^Powrót na górę
 • 1 WITAMY
  NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W RACIBORZU
 • 2 WITAMY
  NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W RACIBORZU
 • 3 WITAMY
  NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W RACIBORZU
 • 4 WITAMY.
  NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W RACIBORZU
 • 5 WITAMY
  NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W RACIBORZU
baner

Olimpiady Specjalne

Polityka ochrony danych w ZSS

EEG-Biofeedback

Od września 2016r. rusza w naszej szkole kolejna metoda terapeutyczna- EEG-BIOFEEDBACK

Jest  to nowa, skuteczna metoda terapeutyczna zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu Polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą modyfikacji fal mózgowych. Jest nieinwazyjną metodą klasycznej medycyny (wchodzi w spis międzynarodowych procedur medycznych), bez skutków ubocznych.

 

 EEG Biofeedback to forma neurorehabilitacji, łączącą w sobie elementy psycho- i neurofizjoterapii. Przy użyciu zestawu komputerowego z dwoma monitorami, jest obrazowana i modulowana czynność bioelektryczna mózgu. Wykorzystuje się tutaj sprzężenie zwrotne między stanem psychicznym a czynnością neurofizjologiczną mózgu osoby biorącej udział w ćwiczeniach mózgu EEG Biofeedback.

  EEG Biofeedback jest techniką świadomego kontrolowania i sprzęgania funkcji fizjologicznych i psychicznych - zależnie od celu terapii. Za pomocą odpowiedniej liczby treningów można w sposób zamierzony wzmacniać bądź osłabiać czynność. Prawidłowe zakresy częstotliwości fal mózgowych, które można wytrenować, są określone na podstawie wiedzy naukowej w zależności od wieku, stanu świadomości i rodzaju wysiłku psychicznego trenowanego. Osoba poddawana terapii, spełniając ustalone kryteria ćwiczeń gry - ma wpływ na własny obraz fal mózgowych. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, trenujący otrzymuje nagrodę w postaci punktów (gra przebiega pomyślnie). Przy wzroście aktywności niepożądanych pasm, sukces w grze znika. W ten sposób mózg sam rozwija proces uczenia się nowych, bardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych.

   Skutecznośc tej metody ocenia się na 80-95% przypadków, w zależności od stopnia złożoności problemu. 
Stosując EEG Biofeedback możemy więc polepszyć czynność bioelektryczną mózgu. Stwarza to duże możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychosomatycznych, psychiatrycznych. 

            EEG Biofeedback można stosować u dzieci powyżej trzech lat, czyli jeszcze przed osiągnięciem wieku szkolnego.   Spektrum wskazań do treningu EEG Biofeedback jest bardzo szerokie. Mogą z niego korzystać zarówno ludzie zdrowi, którzy chcą poprawić efektywność pracy mózgu, zmniejszyć poziom stresu, jak również osoby z różnymi schorzeniami OUN, chorobami narządowymi lub zaburzeniami psychosomatycznymi.

Terapia EEG Biofeedback jest skuteczna w przypadkach:

     - problemów szkolnych (zwłaszcza typu dyslektycznego, dysgraficznego, dysortograficznego);
     - zaburzeń uwagi i koncentracji;
     - zaburzeń zachowania;                                          
     - apatii;
     - zaburzeń snu;
     - stanów lękowych, depresji;
     - przewlekłych bólów głowy;
     - uzależnień;
     - zaburzeń odżywiania;
     - rehabilitacji po udarach, urazach.
 Metoda EEG Biofeedback jest szczególnie przydatna w neurologii, ponieważ zwiększa możliwość stabilizacji kory mózgowej, co jest bardzo istotne w leczeniu np. epilepsji.


Wskazania do stosowania treningu EEG Biofeedback:

   Osoby  z zaburzeniami (wybrane jednostki chorobowe):
     - ADD;
     - ADHD;
     - autyzm;
     - agresja;
     - anoreksja;
     - bulimia;
     - nerwice, psychozy;
     - choroba Parkinsona;
     - stres;
     - uzależnienia;
     - zaburzenia snu, pamięci, mowy;
     - oraz wiele innych.

 Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia treningów „Biofeedback” jest wykonanie badania EEG głowy, gdyż w przypadku niektórych schorzeń neurologicznych ten rodzaj terapii nie jest wskazany.

Logowanie do dziennika

Blue Flower

Copyright © 2013. OPENMINT Rights Reserved.


Facebook youtube